Co to jest rachunek oszczędnościowy ?

1. Rachunki oszczędnościowe

Rachunki oszczędnościowe, szczególnie w kilku bankach, stanowią niezwykle interesujące rozwiązanie dla osób, które nie chcą zamrażać swoich oszczędności na z góry określony okres a zależy im na relatywnie wysokim oprocentowaniu środków. Część rachunków oszczędnościowych posiada kapitalizację dzienną, co przy określonej wysokości depozytu umożliwia uniknięcie płacenia tzw. "podatku Belki" (podatku od zysków kapitałowych). Wymaga to jednak kilka słów wyjaśnienia...

Zasadniczo zyski kapitałowe (w tym odsetki od depozytów bankowych) opodatkowane są 19% podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Ale tylko teoretycznie. Problem polega w procedurze zaokrąglania podatków*, który może wynieść nawet 40%. Na szczęście jest druga strona medalu – jeżeli wypłacone odsetki nie przekraczają 2,49 PLN to podatek Belki nie zostanie naliczony. Dlaczego tak się dzieje? Zgodnie z prawem, podstawę od opodatkowania (2,49 PLN) zaokrąglamy do pełnych złotych, czyli w tym konkretnym przypadku do 2 PLN. Od tego liczymy należny podatek: 2,00*0,19=0,38 [PLN]. Jak widać, teoretyczny podatek Belki do zapłacenia wynosi 0,38 PLN – jednak po zaokrągleniu go do pełnych złotych wynosi on 0 PLN, co oznacza, że jesteśmy z tego podatku zwolnieni. Aby przekuć procedurę zaokrąglania podatków na naszą korzyść warto poszukać wysokooprocentowanego rachunku oszczędnościowego, właśnie, z kapitalizacją dzienną.

Przykład: W ofercie Eurobanku znajduje się rachunek oszczędnościowy oprocentowany na 6,06% (można ich założyć pięć) z kapitalizacją dzienną. Deponując na nim kwotę 14500 PLN codziennie dopisywane są odsetki w wysokości 2,41 PLN, a podatek nie jest naliczany, ponieważ odsetki wynoszą mniej niż 2,49 PLN. W ten oto sposób efektywne dzienne oprocentowanie netto tego rachunku wynosi 6,06%. Wartością dodaną jest procent składany, co oznacza, że odsetki są doliczane do wkładu i procentują wraz z nim w okresie (dniu) następnym. Dzięki ów kapitalizacji oprocentowanie efektywne rośnie z każdym dniem.