Lokaty bankowe, oprocentowanie lokaty

Na samym wstępie należy powiedzieć, że lokaty bankowe mogą być również określane innym terminem depozyt bankowy. Pod pojęciem lokaty bankowe należy rozumieć wszelkiego rodzaju wartościowe środki w tym także pieniądze, które zostają przez ich właściciela oddanie na przechowanie do banku. Bank z kolei jak wszyscy wiemy, jest specyficznym przedsiębiorstwem, które zajmuje się wszelkimi operacjami związanymi z pieniędzmi. Istnieją banki specjalistyczne ze względu na rodzaj udzielanych kredytów, ale obecnie konkurencja na rynku jest tak wielka, że banki starają się być wszechstronne i zaspokajać wszystkie potrzeby swoich klientów związane z kwestami natury finansowej.

Pewnie niewielu z nas wie jak istotne dla funkcjonowania banku są pieniądze, które spływają do nich z lokaty bankowe. Właśnie dzięki lokaty bankowe banki mogą wykonywać wiele operacji finansowych. To z pieniędzy z lokaty bankowe banki udzielają kredytów. Jeżeli natomiast chodzi o same kredyty to w ich obrębie możemy dokonać bardziej szczegółowego podziału w zależności od tego, na co kredyt ma być przeznaczony.

Pewnie niewielu z nas wie, że z lokaty bankowe wywodzi się pieniądz papierowy, z którego korzystamy do dzisiaj. Jeżeli chodzi o pieniądz papierowy to chyba każdy doskonale wie, że nazywany on jest banknotem. Jeżeli chodzi o samy wygląd banknotu to składa się on z dwóch stron. Jedna z nich nazywana jest przednią stroną banknotu a druga odwrotną stroną banknotu. Innym rodzajem powszechnie używanego pieniądza, który jest w obrocie są monety. W przypadku monet również możemy wyróżnić dwie strony, którymi są awers i rewers.

Wróćmy jednak do wpływu lokaty bankowe na rozwój pieniądza papierowego. Otóż w przeszłości również były składane depozyty do banków zazwyczaj w postaci złota lub innego rodzaju drogocenności. W zamian za złożenie takiego depozytu, w którym bank zobowiązywał się do przechowania pieniędzy właściciel powierzonych dóbr otrzymywał kwity, który stanowiły potwierdzenie wartości, jaka została złożona do banku. Oczywiście lokaty bankowe w poszczególnych bankach są w pełni bezpieczne dla klienta, ponieważ istnieje szereg zabezpieczeń i podpisanych gwarancji o ich późniejszym wypłaceniu. Termin wypłacania lokaty należy do kwestii, jakie ustala już bank z klientem, który chce złożyć w nim lokatę. Oczywiście żeby składanie takich lokaty bankowe miało jakiś sens dla klienta musi mieć on na tym jakiś zysk. Zyskiem tym jest oprocentowanie takich lokaty bankowe w zależności od tego, na jaki czas są one brane. W przypadku wypłacania lokaty bankowe, bank jest zobowiązany do wypłacenia całej sumy pieniędzy wraz z naliczonymi przez ten czas odsetkami.

W przypadku lokaty bankowe nazywane również inaczej depozytami bankowymi możemy wyróżnić:
- depozyty avista
- depozyty terminowe

Przyjrzyjmy się teraz znacznie bliżej poszczególnym rodzajom depozytów. Na początek przyjrzymy się depozytowi avista. Depozyt tego rodzaju jest przeznaczony na bieżące wydatki klientów, co jest równoznaczne z tym, że mogą oni korzystać ze środków pieniężnych dosłownie w każdej chwili. To, że pieniądze te są ciągle dostępne do dyspozycji klienta możliwe jest dzięki rachunek bankowy, na którym się one znajdują.

Jeżeli chodzi o depozyty avista to są one w minimalnym stopniu lub też całkowicie pozbawione oprocentowania. Jeżeli chodzi o depozyty terminowe to najważniejszą różnicą pomiędzy nimi a depozytami avista leży w kwestii oprocentowania bankowego. Ze względu na to, że banki dłużej operują pieniędzmi z lokaty bankowej zobowiązane są do tego żeby wypłacać klientowi wyższe odsetki.